iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2

İngilizce Öğreniyorum

İngilizce Öğreniyorum

İngilizce Öğreniyorum

İngilizce öğreniyorum diyebilmek  güzel birşey… Önceden genel İngilizce ’de seviyeler “Beginner, Elementary, Intermediate, Upper Intermediate, Advanced, Proficient” olarak adlandırılırken daha sonra Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı -CEFR-  [The Common European Framework of Reference for Languages (CEFR)] çerçevesinde“A1, A2, B1, B2, C1, C2” olarak adlandırıldı.

Genel olarak B1 ve B2 seviyesi bir İngilizce ile kendinizi ifade edebilir ve derdinizi anlatabilirsiniz. kısacası İngilizce öğreniyorum diyebilirsiniz. Ancak daha kendinizi gösterir bir İngilizce gerekirse (yani iş sahası veya yurt dışı olabilir) C1 seviyesini aşmanız gerekir.

Genel bir yaklaşımla, her gün İngilizce çalıştığınızı ve bu işe kararlı olduğunuzu var sayarsak A1 seviyesinden A2 seviyesine geçmeniz en az 150 saat ders çalışma gerektirir. Tabi bu ders çalışma saatini haftada iki oturum özel ders eşliğinde değerlendirmemiz gerekir. Bu özel dersi de aşağı yukarı 50 ders olarak kabul edebiliriz. Bu ders çalışma saati seviyeler ilerledikçe artacaktır. Ancak İngilizce öğrenmeniz ters orantılı olarak siz ilerledikçe kolaylaşacaktır.

Şimdi bu örneği ele alırsak, en az 150 olarak kabul ettiğimiz bu ders çalışma saatini her gün 1 saatlik ders çalışma olarak değerlendirirsek, A1 seviyesinden A2 seviyesine geçmeniz 150 gününüzü alacaktır. Eğer günde 2 saat ders çalışırsak A1 seviyesinden A2 seviyesine geçmeniz 75 gününüzü alacaktır. Dediğimiz gibi, İngilizce seviyeniz ilerledikçe seviyeler arası ders çalışma saatiniz artacak fakat İngilizce öğrenme zorluğunuz giderek azalacaktır, yani İngilizceyi ilerledikçe daha kolay öğreneceksiniz.

Unutmayalım! İngilizce çalışmanın altın bir kuralı vardır. O da -1 ve +1 kuralı. Yani İngilizcede çalışmadığınız bir gün çalıştığınız bir günü götürecektir. Yukarıda bahsettiğimiz ders çalışma hesaplamasında bunu göz önüne almamız gerekmektedir.

Türkiye’de İngilizce Öğrenmek

Türkiye’de insanların İngilizce öğrenme konusunda hep bir yarım kalmışlığı vardır. Yani insanlar geçmişte bir zamanda bir yerlerde İngilizce öğrenmeye kalkışmış fakat bu hep yarım kalmıştır. Bir türlü İngilizce eğitimlerini tamamlayamamışlardır.

Aynı zamanda insanların İngilizce öğrenmesinde karşılaştığı bazı zorluklar ve şikayetler vardır. Bunlar:

 1. İngilizce biliyorum ama konuşamıyorum.
 2. İngilizce öğreniyorum ancak konuşamıyorum
 3. İngilizce biliyorum ama yazamıyorum. Bu yüzden de Google translate kullanıyorum.
 4. Aslında kelimeleri biliyorum ama bir türlü söyleyemiyorum
 5. İngilizce film izlerken anlıyorum ama bir türlü konuşamıyorum.
 6. Cümlelerim çok karışıyor bu yüzden de karşımdaki anlayamıyor.
 7. Çalışıyorum ama olmuyor, yine de konuşamıyorum ve yazamıyorum.
 8. Kelimeleri ezberliyorum ama aklımda kalmıyor.
 9. İngilizce konuşurken çekiniyorum.
 10. kelimelerin telaffuzlarını yapamıyorum.
 11. İngilizce çok çalıştım ama olmadı bir türlü konuşamadım.
 12. İngilizcede öğrendiğim konuları günlük dilde kullanmıyorum.

İngilizce öğreniyorum diyebilmek

Türkiye’de genellikle kimse İngilizce bilmiyor değildir. Yani insanlar İngilizce bilmektedir ancak İngilizce düzgün bir cümle kuramamaktadır. İnsanlar, İngilizce bildiğini, anladığını ancak konuşamadığını ifade etmektedir. Kelimeler adeta insanın zihninde uçmakta ve kişi de bir türlü zihninde bu kelimeleri yakalayıp düzgün bir sıraya koyamamaktadır.

Bunun sebebi Türkiye’de İngilizce eğitiminin öğrenciyi pasif olarak konumlandırmasıdır. Yani İngilizce öğretiminde öğrenciye kelime, dil bilgisi, okuma, dinleme yaptırılmakta ancak yazma ve konuşma yapmamaktadır. Öğrenciyi İngilizcede aktif hale getirmek, yani öğrenciyi konuşabilir, kendini ifade edebilir ve az-çok yazabilir hale getirmek için kişiye özel bazı çalışmalar yaptırmak gerekmektedir. Biz İngilizce eğitimimizde kişiye özel bu çalışmaları yapabilmekteyiz.

İngilizce öğrenenlerin bir sorunu da cümle kurarken kelimeleri karıştırması veya düzgün bir sıraya koyamamasıdır. Bunun sebebi de genellikle öğrencinin cümleleri Türkçede olduğu gibi çevirmeye çalışmasıdır. Yani öğrenci Türkçe nasıl konuşuyorsa aynı cümleleri basit bir çeviri mantığıyla İngilizceye çevirerek ifade etmeye çalışmaktadır. Bu nedenle de öğrenci söylemek istediğini ifade edememekte ve zamanla da İngilizcesine olan güvenini kaybederek İngilizce eğitimini bırakmaktadır. Biz bu sorunu bazı konuşma yaklaşımlarıyla aşılmaktadır.

İngilizce Öğrenirken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Diğer bir sorun da İngilizce öğrenirken, öğrendiğimiz kelimelerin ve yapıların aklımızda kalmayarak uçup gitmesidir. Bu tamamen doğal bir süreçtir. Yani insan olarak her şeyi unutabiliriz. Ancak kabul edelim ki bazı şeyleri ise hiç unutmayız. Bunun nedeni unutmadığımız o şeylerin ya duygusal bir olayla ilişkili olması yada ısrarlı bir şekilde zihnimizde tekrar edilmiş olmasıdır. Biz özel derslerimizde öğrendiklerimizi unutmamak adına bazı yaklaşımlar önermekte ve kullanmaktayız.

Bazı öğrenciler ise öğrendikleri İngilizcenin günlük hayatta bir karşılığının olmadığından şikayet etmektedirler. Bunun sebebi ise İngilizce eğitim sürecinde öğrendiklerimiz genele hitap edip özel olarak bireye hitap etmesidir. Biz özel derslerimizde tamamen kişiye odaklanarak bu sorunu aşıyoruz ve İngilizce öğreniyorum diyebiliyorsunuz .

 Mehmet Şahin – İngilizce Öğretmeni / Kasım – 2019

                                           – İngilizce öğreniyorum

İngilizce kurs programımız için Tıklayın 

Kurslarımızla İlgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Şimdi Ara
× Whatsapp