Özel Akşam Liseleri

Özel Akşam Liseleri

Özel Akşam Liseleri

Özel akşam liseleri günümüzde belirli nedenlerle lise eğitimine devam edemeyen kişilere, lise okuma fırsatı sunmaktadır. Akşam liselerinde ders saatleri çalışan bireylerin mesai saatleri dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Adaylar mesai dışında lise eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Neden Lise Mezunu Olmalıyım?

Hayat birçok değişkenden oluşmakta ve insanoğlu her zaman en doğru seçeneği görememektedir. Yaşadığımız dönem günümüzü  ve yarınımızı  belirlemede en önemli etkendir. Eğitime katılım ülkemizde giderek yükselmekte farklı alanlarla çeşitlenip olanaklarını genişletmektedir.

Avrupa Birliğine geçiş sürecindeki ülkemizde her alanda olduğu gibi eğitim alanında da önemli değişiklikler yaşanmaktadır. On iki yıl zorunlu eğitim yapılanması sonrasında lise diplomasına sahip olmak bir çok anlam ifade etmektedir. Bugün gerek devlet kurumlarında gerekse özel sektörde lise diplomasına sahip olmayanlara iş imkanı neredeyse tanınmamaktadır. Bu, kısaca şu demektir; yakın zamanda lise diploması olmayanlar, devlet memuru olamadıkları gibi, kurumsallaşma sürecini tamamlamış özel sektörde işe kabul edilmeyeceklerdir. Belkide serbest olarak herhangi bir iş yeri de açamayacaktır.

Özel Akşam Liseleri Lise Mezunu Olmanız İçin Size Fırsat Sunar.

Neden Özel Akşam Liseleri ?  

Çeşitli nedenlerle eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda kalan, örgün eğitim hakkını yitirmiş bireylerin eğitimlerini tamamlama fırsatı veren iki tip orta öğretim kurumu vardır. Bunlar;

 1. Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi ( Yaygın Öğretim Kurumu)
 2. Özel Akşam Lisesi ( Örgün Eğitim Kurumu)

Açık Öğretim Lisesi İle Özel Akşam Liselerinin Farkı ?

 • Özel Akşam Liselerinde eğitim öğretim aynı gündüz okulunda ki gibi devam etmektedir, Açık Öğretim Lisesinde eğitim – öğretim yoktur.
 • Her iki okul türünün okul kitaplarını devlet vermektedir ancak Özel Akşam Liseleri sınavlarını kendi binalarında ve kendi öğretmenleri eşliğinde öğrencinin kendi sınıfında gerçekleştirirken, Açık Öğretim Liseleri herhangi bir devlet okulunda, bağımsız öğretmenlerin nezaretinde sınav yapmaktadır.
 • Özel Akşam Liseleri kendi öğretmenleri tarafından hazırlanan yazılı sınavı yaparken, Açık Öğretim Lisesi MEB’ de çalışan bağımsız öğretmenler tarafından hazırlanan ve sadece test sorularıyla sınav yapmaktadırlar.
 • Özel Akşam Lisesinde Sınavlar sınıfın genel potansiyel ve derslerin ilerleyişine göre gerçekleştirilir. Sınıf ortamında eğitim sunarken daha yüksek verim sağlar.
 • Özel Akşam Liselerinde sınavlar her ders için ayrı gün ve saatler olmak şartıyla Milli Eğitim Bakanlığı tebliğine uygun gerçekleştirilir. Açık Öğretim Lisesinde ise yalnızca belirli gün ve saatte birden fazla dersin toplu sınavı vardır.
 • Özel Akşam Liselerinde öğrenci ve öğretmen ilişkisi yaşanır ve öğrencinin sınıftaki katılımı performans notu ( sözlü)’ ye dönüşürken Açık Öğretim Lisesinde böyle bir ilişki ve puanlama yoktur.
 • Özel Akşam Lisesinde gerekli yerlerde konuların üzerinden tekrar geçerek tüm sınıfın konuya hakim olması hedeflenir. Açık Öğretim Liselerinde Öğrenci tamamen kendi çaba ve kaynaklarıyla hazırlanarak sınava girer. Sınav test sistemidir ve binlerce kişi ile aynı sınava tabi olursunuz.

Özel Akşam Liseleri Fiyatları için buradan bilgi alabilirsiniz.

Kimler Akşam Liselerine Kayıt Olabilir ?

 1. Açık Öğretim Lisesi ya da Mesleki Açık Öğretim Lisesinde okumakta olan öğrenciler, bağlı bulundukları Halk Eğitim Merkezinden ya da Yüz yüze Eğitim aldıkları Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinden tasdiknamelerini almak koşulu ile Özel Akşam Lisesine kayıt olabilirler.

Açık Öğretim Lisesinde ya da Mesleki Açık Öğretim Lisesinde ders geçme sistemi olduğundan bu derslerden aldıkları kredi miktarı Özel Akşam Liselerindeki sınıf geçme sistemine dönüştürülecektir. Buna göre;

0 – 48 kredi arası 9. Sınıf

48 – 96 kredi arası 10. Sınıf

96 –144 kredi arası 11. Sınıf

144 – 192 kredi arası 12. Sınıfa denk gelmektedir.

Böylece öğrenciler Özel Akşam Lisesindeki eğitim hayatlarına devam edeceklerdir. Ancak Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Yüz yüze Eğitimde aldığı kredi miktarları Özel Akşam Lisesinde geçerli sayılmamaktadır.

 1. Gündüz eğitim veren örgün eğitim kurumunda iki kez sınıfta kalarak gündüz örgün eğitim hakkını tamamladığından, tasdikname almış ya da almamış olsun, öğrenci Açık Öğretim Lisesi yada Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt olmamışsa en son okuduğu okulundan E Okul sistemi üzerinden nakil yaparak Özel Akşam Lisesine naklen gelecektir. Buradan alacağı tasdikname ile Özel Akşam Lisesine kayıt olunamayacaktır. Gündüz örgün eğitim kurumunda okuma hakkını kaybettiği son sınıfından Özel Akşam Lisesinde eğitimine devam edecektir.
 1. Ortaokul yada İlköğretim Okulundan aldığı Diploma veya Tamamlama Belgesi ile herhangi bir okula kayıt olmayan öğrenci 18 yaşını doldurduğunda Özel Akşam Lisesine kayıt olabilir.
 1. Gündüz örgün eğitim kurumunda BEKLEMELİ durumda olan öğrenciler de E Okul sistemi üzerinden naklen Özel Akşam Lisesine kayıt olabilirler.

Özel Akşam Liselerinin Avantajları

 • Bir şekilde lise eğitimine başlayamamış ya da devam edememiş olan bireyler çalışma hayatına girerek eğitimle olan bağlarını zamanla kaybetmektedirler. Özel Akşam Liselerinde eğitim – öğretim saat 17:00 da başladığı için iş çıkışı öğrenciler eğitimlerine devam edebilmektedirler. Böylece gündüzleri çalışıp akşamları eğitimlerine devam etmektedirler.
 • Erkek öğrenciler için askere alma kanunu çerçevesinde Özel Akşam Lisesinden alacakları hizmete özel ( Ek C -2) belgesi ile askerlik hizmetlerinin tecil edebileceklerdir.
 • Özel Akşam Lisesinde yaş sınırlaması yoktur sadece 18 yaşını doldurmamış olan öğrenciler gündüz örgün eğitim hakkını kaybetmiş olmaları gerekmektedir.
 • Özel Akşam Lisesinden mezun olan öğrenciler diğer bütün lise mezunu öğrenciler gibi her türlü sınava girme yada iş alabilme hakkına sahiptir. Diploma ve kazanılan haklar açısından diğer diploma ve haklar arasında herhangi bir fark yoktur.

Özel akşam liseleri eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaktadır.

Özel Akşam Liselerine Kayıt İçin Gerekli Evraklar

 • Ortaokul, İlköğretim Okulu Diploması yada İlköğretim Okulu Tamamlama belgesi.
 • Açık Öğretim Lisesi ya da Mesleki Açık Öğretim Liselerinden alınan tasdikname.
 • Okuduğu son gündüz örgün eğitim kurumundan E – Okul nakli
 • Nüfus Cüzdanı sureti yada Yeni Kimlik Kartı sureti
 • Askerlik çağındaki adaylardan Askerlik Durum Belgesi
 • 18 yaşını doldurmamış öğrenci adaylarının veli göstermesi
 • 4 adet biometrik fotoğraf

Özel Akşam liseleri kayıt için yukarıdaki evrakları istemektedir.

Sonuç Olarak Özel Akşam Liseleri ;

Özel Akşam Liseleri örgün eğitim sistemi modelidir. Normal bir liseden farkı derslerin akşam saatinde işleniyor olmasıdır. Hayatınızı değiştirmek, geliştirmek, dünyaya farklı bakmak sizin elinizde. ”En büyük güç bilgidir”.ilkesinden yola çıkarak hiç başlamadıkları yada yarım bırakmak zorunda kaldıkları lise eğitimini Özel Akşam Lisesinde tamamlayarak hayatınıza yeniden yön verebilirsiniz.

Özel Akşam Lisesinden alacağınız diplomanın bugün olmasa bile bir gün hayatınızın herhangi bir alanında sizin en büyük şansınız olacaktır.  Hiç bir şey için geç değil. Buralarda eğitimini tamamlayan öğrenciler diğer öğrencilerle aynı haklarla üniversite sınavına girebilmekte ve aldığı puana göre eşit değerlendirmelerle istedikleri bölüme yerleşmektedirler.

Akşam Liselerinde eğitim almak için yaş sınırının olmaması çok büyük fırsattır. Çeşitli sebeplerle lise diploması alamayan, lise eğitimini yarım bırakmış olan öğrencilerimize eğitimlerini tamamlamaları için Özel Akşam Lisesi gerekli imkanı sunmaktadır. Gündüz çalışıp işinize giderek, akşamda eğitiminize devam ederek lise diploması alma fırsatını kaçırmamış aynı zamanda üniversite yolunda bir adım ilerlemiş olacaksınız.


Akşam Liseleri Önemli Ayrıntılar

Özel akşam liseleri yönetmeliğine buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm kurslarımızla ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Özel Akşam Liseleri İrtibat :

Özel Akşam Liseleri  Türkiye’nin birçok ilinde bulunmaktadır.

Akşam Liseleri Ayrıntılı Rehberlik Desteği İçin 0535 778 95 96 Numaralı Telefonu Arayabilirsiniz.

Whatsapp Hattımızdan Kursumuzla İrtibat Kurabilirsiniz.

İsterseniz Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun, Eğitim Danışmanlarımız Sizi Arayıp Bilgilendirsinler.

Bilgi Formu 

  ETİKETLER:
  Kurslarımızla İlgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
  Şimdi Ara
  × Whatsapp