MYÖS Nedir ?

MYÖS Nedir ?

MYÖS Nedir ?

MYÖS Nedir ?  ÖSYM tarafından 2022 yılından itibaren YÖS yerine Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (MYÖS) yapılmasına karar verilmiştir.  YÖS merkezi olarak en son 2010 yılında ÖSYM tarafından yapılmış, sonrasında 2010 – 2021 yılları arasında her üniversite kendi sınavını kendisi yapmıştır.

MYÖS Açılımı Nedir ?

Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı kısaca ( MYÖS ) olarak belirtilmektedir.

MYÖS’e Kimler Girebilir ?

MYÖS’e ortaöğreniminin tamamını yurt dışındaki ortaöğretim kurumlarında örgün eğitim almak suretiyle bitiren veya bitirme aşamasında olan

 1. Yabancı uyruklular,
 2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
 3. KKTC vatandaşları,
 4. Mavi Kartlılar,

girebileceklerdir.

Sadece MYÖS Puanı İle Girilebilecek Bölümler

Sadece MYÖS puanı ile girilebilecek bölümler aşağıda yer almaktadır.

Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Öğretmenlik ve Mühendislik programlarına öğrenci kabulünde sadece MYÖS puanı kullanılacaktır. Bu programlara Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen MYÖS taban puanı veya üzerinde puana sahip adaylar başvuru yapabileceklerdir.

MYÖS, ABİTUR, SAT ve Diploma Notu İle Girilebilecek Bölümler

Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Öğretmenlik ve Mühendislik dışındaki programlar için ise MYÖS sonucu ile birlikte daha önceden olduğu gibi yükseköğretim kurumlarının Yükseköğretim Kurulu tarafından uygun görülmüş Yurtdışından Öğrenci Kabul koşulları arasında yer alan ABİTUR, SAT, ülkelerin ulusal sınavları, lise diploma notu gibi kriterlere göre öğrenci kabul edilecektir.

MYÖS Nedir ? Kısaca YÖS ÖSYM tarafından tekrar merkezi bir sınav haline getirilmiştir. 

Eğitimini Türkiye’de Tamamlayanlar YKS’ye Girecek

1- Türkiye’deki ortaöğretim kurumlarına 2022-2023 eğitim ve öğretim yılından itibaren kayıt yaptıracak KKTC vatandaşları ve TC vatandaşlığından çıkanlar/Mavi Kartlılar ile yabancı uyrukluların (elçilik okulları ve MOBİS sisteminde yer alan Milletlerarası özel öğretim kurumları hariç) yükseköğretim kurumlarına sadece Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile girebileceklerdir.

2- 2022-2023 eğitim ve öğretim yılından önce ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran veya mezun olan TC vatandaşlığından çıkanların/mavi kartlı öğrencilerin ve yabancı uyrukluların (elçilik okulları ve MOBİS sisteminde yer alan Milletlerarası özel öğretim kurumlarında eğitim alanlar hariç) 2025 MYÖS dahil hem MYÖS hem de YKS ile gerekli şartları sağlamaları durumunda yükseköğretim kurumlarına girebileceklerdir.  2026 yılından itibaren sadece YKS ile girebileceklerdir.

Ortaöğretimini Türkiye’de tamamlayan TC vatandaşlığından çıkanların/Mavi Kartlıların dışındaki, ülkemizdeki elçilik okulları ve MOBİS sisteminde yer alan Milletlerarası özel öğretim kurumlarında eğitim alan yabancı uyrukluların MYÖS, YKS, ABİTUR, SAT, ülkelerin ulusal sınavları, lise diploma notu gibi Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen ilgili üniversitenin kriterlerine göre öğrenci kabul edilecek.

MYÖS Nedir ? Kursumuzla irtibat kurduğunuzda eğitim danışmanlarımızdan kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

MYÖS Hangi Dillerde Yapılacak ? 

Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça, Arapça dillerinde MYÖS yapılacaktır.

MYÖS Sınav Başvuru Tarihleri 

Sınav başvuru tarihlerinin 2022 ÖSYM sınav takviminde açıklanması beklenmektedir.

Sınav takvimi belli olduğunda sayfamız güncellenecektir.

MYÖS 2022 Sınav Tarihi 

Sınav tarihinin 2022 ÖSYM sınav takviminde açıklanması beklenmektedir.

MYÖS Sınav Konuları 

YÖS ile benzer olması beklenmektedir. YÖS’te 45 IQ, 30 Matematik 1-2 ve 5 Geometri sorusu olmak üzere toplam 80 soru bulunmaktadır.

MYÖS Kursu İçin Ayrıntılı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

MYÖS Nedir ? MYÖS Kursu İçin XYZ Akademi İle İletişim

Kursumuzla irtibat kurduğunuzda eğitim danışmanlarımızdan MYÖS nedir ? Kimler girebilir ve diğer tüm konularla  ile ilgili daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

 • Kursumuza  0535 778 95 96 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz.
 • Whatsapp canlı destek hattından yada diğer iletişim kanallarımızdan kursumuzla irtibat kurabilirsiniz.

İsterseniz Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun, Form Bize Ulaştıktan Sonra Eğitim Danışmanlarımız Sizi Arayıp Bilgilendirsinler.

Bilgi Formu 

  ETİKETLER:
  Kurslarımızla İlgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
  × Whatsapp